Najbardziej znaną zaletą domów szkieletowych jest energooszczędność, dzięki zastosowaniu wielowarstwowej konstrukcji. Na ściany, dach, fundament składają się: warstwa termiczno-akustyczna, ocieplająco-wygłuszająca (od środka), wielkoformatowa płyta konstrukcyjna OSB, oraz paraizolacyjna (od wewnątrz) przy zastosowaniu wełny mineralnej. Podstawę domu szkieletowego stanowi oczywiście szkielet, montowany z suchego drewna, stanowiący bardzo sztywną i trwałą konstrukcję.
Sposób budowy
Najważniejszą i najbardziej pracochłonną częścią domu jest fundament. Domy szkieletowe są kilkakrotnie lżejsze niż domy w technologii tradycyjnej, przez co nie wymagają masywnego fundamentu, co obniża ich koszt i skraca termin budowy. Fundament może być wykonany zarówno jako monolit, jak i jako konstrukcja słupowa. Pod względem nakładów finansowych na materiały i pracochłonności ściany szkieletowe są najbardziej ekonomiczne. Wymagają 2 razy mniej drewna niż ściany z bali, a przy zastosowaniu skutecznego ocieplenia są od nich tyle samo razy lżejsze. Ściany szkieletowe nie poddają się osiadaniu i mogą być wykończone zaraz po ich ustawieniu.
Szkielet lekki - "kanadyjczyk"
Technologia szkieletowa, która często jest w Polsce kojarzona z technologią kanadyjską, dotarła do Polski jako pierwsza, stanowiąc alternatywę dla budownictwa murowanego. W swoich założeniach technologia kanadyjska opiera się na przygotowaniu już na placu budowy właśnie szkieletu drewnianego i potem stopniowego obudowywania go kolejnymi warstwami – ocieplającymi, konstrukcyjnymi czy wykończeniowymi.
Wszystkie elementy konstrukcyjne budynku: słupki ścian, podwaliny i oczepy, belki stropowe, a także elementy konstrukcji dachu mają jednakową grubość. Zazwyczaj oscylują w granicy 4 cm. Na słupki ścian zewnętrznych stosuje się elementy o szerokości ok. 14 cm, a na ścianki wewnętrzne 6 lub 9 cm. Wysokość belek przyjmuję się w zależności od rozpiętości stropu. Rozstaw wszystkich elementów konstrukcyjnych wynosi 40 cm dla ścian nośnych, a 60 cm dla słupków ścian parteru i dachu.
Warstwy w ścianie zewnętrznej (od wewnątrz budynku):
- płyta gipsowo-kartonowa o grubości 12,5 mm,
- folia paraizolacyjna polietylowana o grubości 0,15 mm,
- konstrukcja drewniana o grubości 140 mm wypełniona izolacja cieplną,
- płyta wiórowa OSB o grubości 12 mm,
- wiatroizolacyjna folia polipropylenowa,
- zewnętrzna warstwa (styropian lub wełna) o dowolnej grubości pokryta tynkiem lub klinkierem elewacyjnym.
Szkielet ciężki
- technologia niemiecka - zasadnicza różnica to przekrój elementów konstrukcji drewna; mają one grubość 50 lub 60 mm, szerokość i wysokość poszczególnych elementów jest bardzo zbliżona;
- technologia skandynawska – grubość ścian zewnętrznych jest zwiększona, oscyluje w granicach o 22 do 24 cm, dlatego słupki ścian nie są wykonane z drewna litego, lecz z dwóch elementów pionowych połączonych przewiązkami, tworząc małą kratownicę.
Układ warstw ścian zewnętrznych dla szkieletu ciężkiego pozostaje taki sam jak dla szkieletu lekkiego.