Rodzaje i właściwości wełny Petralana

Zanim nabędziesz określony materiał do ocieplenia ścian zewnętrznych, poddasza, dachu lub innej części budynku warto szczegółowo poznać wszystkie zalety i wady produktu, dzięki czemu łatwiej wybrać ten najbardziej odpowiedni. Woda i wilgoć to najwięksi wrogowie konstrukcji budowlanych – wpływ wilgoci na parametry cieplne oraz łatwość użycia materiału izolacyjnego to niezwykle ważny aspekt przy wyborze odpowiedniego surowca, dlatego tym razem zdecydowaliśmy się zapłacić więcej. Wełna kamienna PETRALANA do hydrofobizacji i paroprzepuszczalności.

 

W ujęciu makroskopowym hydrofobowość jest właściwością powierzchni materiału, która powoduje, że odpycha on wodę. Aby zmniejszyć nasiąkliwość, wełna mineralna poddawana jest procesowi hydrofobizacji, tj. impregnowane specjalnymi substancjami. Powłoka hydrofobowa tworzy na zabezpieczanej powierzchni niewidoczny film o minimalnej grubości. Hydrofobizacja wełny sprawia, że ​​jest ona nieprzepuszczalna dla wody, ale zachowuje wszystkie inne pozytywne właściwości. Tym samym hydrofobizacja nie ogranicza jej elastyczności ani przepuszczalności powietrza czy pary wodnej

Co wyróżnia wełnę skalną PETRALANA

Mineralna wełna kamienna PETRALANA wyróżnia się tym, że jako materiał izolacyjny jest bardzo paroprzepuszczalna i – jak wspomniano wcześniej – hydrofobowa, czyli nie wchłania wilgoci z otaczającego powietrza, krople nie wsiąkają w wełnę. strukturę, ale spływa po jej powierzchni i szybko odparowuje. Ciekawostką jest fakt, że ściany ocieplone wełną kamienną schną około cztery razy szybciej niż ściany ocieplone sztuczną izolacją.

Wełna mineralna ma szerokie zastosowanie, a jej rodzaj dobierany jest w zależności od budynku, w którym jest stosowana. Inną wełnę potrzebujemy do ocieplenia dachów płaskich, inną do ocieplenia dachów skośnych, a jeszcze inną do ocieplenia elewacji. Charakterystyka zastosowań specjalnych wpływa na pożądane właściwości wełny: jej twardość, elastyczność, przepuszczalność ciepła, odporność na wilgoć. Wiadomo, że w prawie każdym budynku są miejsca, w których wilgotność powietrza jest stale lub okresowo podwyższona.

W szczególnie mokrych budynkach zastosowanie wełny kamiennej jest niezbędne i uważane za jedyne rozwiązanie. W budynkach, w których element nośny jest bardzo przepuszczalny dla pary wodnej i stosujemy materiał izolacyjny paroprzepuszczalny, istnieje ryzyko gromadzenia się wilgoci w ścianach, co z kolei grozi powstawaniem grzybów i grzybów. pleśń – bardzo szkodliwa dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Opór dyfuzyjny wełny elewacyjnej PETRALANA jest znikomy, dlatego para wodna zgromadzona z komory w ścianie nośnej prawie bez przeszkód przenika przez tę konstrukcję.

 

Aby ściana warstwowa izolowana wełną PETRALANA była całkowicie paroprzepuszczalna i nie zbierała wilgoci ani jej nie wyprowadzała, należy zastosować odpowiednie powłoki. Dlatego zalecamy stosowanie następujących warstw do wnętrz:

1. farba krzemianowa
2. gładź wapienna
3. tynk cementowo-wapienny
4. ściana nośna (cegła, beton komórkowy)
5. wełna PETRALANA, np.: doskonała PETRAFAS
6. klej z siatką jako warstwa zbrojąca
7. grunt pod tynk silikatowy
8. tynk silikatowy (tynk mineralny + farba silikatowa elewacyjna)

W przypadku ściany zewnętrznej należy zadbać o to, aby para wodna przenikająca przez ściany mogła odparować, a tynk zewnętrzny temu nie przeszkodził. Aby tego uniknąć, nie używaj akrylu lub silikonu dla dzieci na wełnie. W przypadku ściany zewnętrznej należy zadbać o to, aby para wodna wnikająca w ściany mogła się wydostawać, a warstwy zewnętrzne jej nie blokowały.

Poznaj właściwości wełny mineralnej PETRALANA

Standardowe wymagania dotyczące nasiąkliwości (PN-EN 13162) wymagają, aby wełna podczas montażu pod wpływem ciągłego deszczu mogła zamoczyć się i tym samym narazić wełnę na krótkotrwałe lub długotrwałe działanie wody (24 godziny lub 28 dni). . Dlatego produkty, które pomyślnie przeszły odpowiednie testy krótko- i długoterminowej absorpcji wody, są oznaczane symbolami WS i WL(P).

Właściwości hydrofobizowanej wełny mineralnej PETRALANA:

  • pozostaje sucha nawet w wysokiej wilgotności,
  • nie absorbuje wody,
  • szybko wysycha,
  • nie przenosi kapilarnie wilgoci,
  • nie puchnie ani nie kurczy się pod wpływem wilgoci,
  • chroni przed rozwojem pleśni.

Odpowiednie ocieplenie mineralne nie zagraża budynkom pod względem przenikania wilgoci, wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że wspomaga jej usuwanie i sprzyja szybszej stabilizacji warunków zawilgocenia. Wymienione właściwości mineralnej wełny kamiennej PETRALANA w połączeniu z wysoką retencją ciepła, izolacyjnością akustyczną i ogniową rekomendują wełnę mineralną jako najbardziej polecany materiał do ocieplenia budynków, który zapewnia trwałość i łatwość użytkowania ocieplonej konstrukcji budynku.

 

 

DOBRY DOM

ul. Wrzesława Romańczuka 6, 35-302 Rzeszów

9:00-17:00

17 852 52 20