Mimo rozwoju technologii drewno niezmiennie pozostaje jednym z ważnych surowców do budowy domów. Jest bowiem nie tylko pięknym, ale też niezwykle wytrzymałym surowcem. Musi być jednak odpowiednio konserwowane, co jest zwłaszcza istotne w warunkach klimatycznych Polski, gdzie duża zmienność pogodowa może znacząco obniżać jego walory funkcjonalne i estetyczne.
Kluczem do sukcesu w pielęgnacji drewna jest dobór odpowiednich środków konserwujących. Dzięki zachowaniu staranności w procesie jego przygotowania i późniejszej konserwacji, przy nowoczesnych technologiach i skuteczności wykorzystywanych preparatów, dobrze przeprowadzona konserwacja może zapewnić pełną ochronę drewna na wiele lat i pozwoli cieszyć się pięknem drewnianego domu bez konieczności corocznego powtarzania zabiegów.
Jeśli mamy do czynienia z drewnem poddawanym regularnemu działaniu warunków atmosferycznych, kluczowe jest w pierwszej kolejności zabezpieczenie go wysokojakościowym preparatem gruntującym. Ma on za zadanie ochronić drewno przed grzybami sinicy wtórnej i podstawczakami, których działanie może spowodować butwienie i rozkład drewna. Zastosowanie tego typu środka konserwującego jest niezbędne w przypadku każdego drewna wykorzystywanego na zewnątrz, które wcześniej nie było poddane obróbce wstępnej lub nie było nasycane próżniowo środkiem konserwującym. Zastosowanie preparatu gruntującego nie jest znaczącym dodatkowym wydatkiem, gdyż pozwoli przy okazji na zredukowanie chłonności drewna i mniejsze zużycie – zazwyczaj droższego – produktu nawierzchniowego.
Odpowiednio zagruntowany materiał należy zaimpregnować z wykorzystaniem nawierzchniowego preparatu, który zapełni mu ochronę przed działaniem wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych, w szczególności przed wnikaniem wody i wilgoci, ale też skutecznie zabezpieczy je przed promieniowaniem UV. Potrafi ono być nie mniej szkodliwe dla drewna niż rozsadzająca je w zimie wilgoć. Zwłaszcza połączenie wody czy wilgoci ze skokami temperatur i silnym nasłonecznieniem może być dla drewna silnie destrukcyjne. Niestety, jeżeli dojdzie już do spękania, są to zmiany nieodwracalne.
Dobierając produkt do zabezpieczenia elewacji drewnianego domu warto wykorzystać przyjazne środowisku wodne lakierobejce, które zachowują widoczny naturalny rysunek drewna. Zależnie od gustów domowników można nadać mu też kolor i to niekoniecznie bazujący na jaśniejszych czy ciemniejszych odcieniach drewna. Są dostępne na rynku niezwykle skuteczne lakierobejce, które potrafią zabezpieczyć drewno nawet do 12 lat i występują w szerokiej gamie kilkudziesięciu odcieni, także w szarościach, czerwieniach, błękitach czy granatach.
Osoby preferujące kryjące kolory mogą skorzystać ze specjalnych farb przeznaczonych do malowania drewna wykorzystywanego na zewnątrz. Ważne, by wybierać wysokojakościowe produkty, które nie tylko pozwolą uzyskać oczekiwaną estetykę tuż po pomalowaniu, ale też skutecznie zabezpieczą drewno i zachowają jego piękno przez wiele lat. Przy wyborze tego rozwiązania można jeszcze swobodniej puścić wodze kolorystycznej fantazji. Renomowane marki oferują produkty o niezwykle bogatej palecie, np. ponad 700 odcieni, od pasteli po zdecydowane, nietypowe kolory, w ramach których można wybrać wymarzony odcień lub zestawi
kilka z nich, tworząc unikatowe kompozycje elewacyjne.
Niezależnie od typu wybranego produktu kluczem do skutecznego zabezpieczenia drewna jest przestrzeganie zasad poprawnej aplikacji produktu. Przede wszystkim należy przeczytać szczegółowo instrukcję, jak producent zaleca nakładanie preparatu i trzymać się jej. Zwykle dotyczy to sposobu aplikacji preparatu, zachowania odstępu czasowego między nakładanymi warstwami, temperatury czy wilgotności otoczenia. Zazwyczaj, niezależnie, czy to warstwa nawierzchniowa, czy produkt gruntujący, środek należy nakładać cienkimi warstwami, wcierając je starannie wzdłuż słojów tak, by mógł jak najgłębiej wniknąć w drewno. Należy więcej uwagi poświęcić zakończeniom drewnianych elementów, które są zazwyczaj dużo bardziej chłonne i standardowe dwie czy trzy warstwy zalecane przez producenta w takich miejscach mogą być niewystarczające.
Nie mniej ważnym krokiem skutecznej konserwacji drewna, jak dobór odpowiednich preparatów, jest samo przygotowanie drewna przed procesem gruntowania i malowania. Przede wszystkim należy zadbać o jego oczyszczenie z błota, zaprawy, cementu, tłuszczu. Drewno musi być suche, bez kory i łyka. Za pomocą stalowej szczotki należy również oczyścić je ze wszystkich luźnych elementów. Warto też usunąć sęki. Mogą one, podobnie jak inne miejsca żywiczne, odbarwiać farbę na skutek działania temperatury i wilgoci, co bywa szczególnie widoczne w przypadku jasnych odcieni. Ubytki po sękach i wszelkie pęknięcia czy uszkodzenia, w tym otwory po gwoździach, należy uzupełnić czystym drewnem lub szpachlą, najlepiej w odcieniu o ton jaśniejszy niż docelowy kolor. Bejcowane wcześniej powierzchnie czy malowane farbami połyskowymi należy co najmniej zmatowić, a w razie konieczności zeszlifować. Jest to niezbędne dla zapewnienie odpowiedniej przyczepności farby do drewna. Przeszlifowanie elementów przygotowywanych do konserwacji jest szczególnie ważne w przypadku powierzchni z bali drewnianych.
Ryszard Frycowski,
Technology Support Manager w Tikkurila, www.tikkurila.pl
Zdjęcie Otwierające: Tikkurila
#wspolpraca-reklamowa