Poradnik krok po kroku
Odpowiednie materiały, trochę sprzętu, podstawowa wiedza budowlana i solidna dawka chęci. Tyle wystarczy, aby samodzielnie i niskim kosztem zbudować prosty taras na wylewce lub wyłożyć powierzchnię balkonu deskami.
Stosując się do podstawowych rad, można zbudować trwały, pozbawiony mankamentów taras i balkon, który będzie cieszył przez wiele sezonów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje się wykonania tych prac samodzielnie.
Kupujemy sprzęt i materiały
Do zbudowania tarasu będziesz potrzebować takich materiałów, jak:
deski tarasowe, piła do drewna (ukośnica),
legary, podkładki dystansowe z tworzywa, poziomica,
wiertarka i wkręty,
izolacja pod deski tarasowe, taśma uszczelniająca i paca,
środek do impregnacji oraz pędzel.
Przygotowujemy podłoże
Gdy masz już wszystkie niezbędne materiały, czas na sprawdzenie stanu betonowej posadzki, na której powstanie okładzina z desek. Co należy zrobić?
Oczyść powierzchnię z osadów, tłuszczu, starych powłok malarskich i innych zabrudzeń.
Jeżeli posadzka ma ubytki, wypełnij je cementową zaprawą wyrównującą.
Jeżeli posadzka nie ma odpowiedniego spadku, wykonaj go, wykorzystując w tym celu wspomnianą wyżej zaprawę.
Kładziemy hydroizolację
Następnie można przystąpić do położenia hydroizolacji, której zadaniem jest zabezpieczenie betonowej wylewki przed wodą, wilgocią, szkodliwym działaniem promieniowania UV, mrozami i naturalnymi procesami starzenia. Pamiętaj: izolacja pod deski tarasowe to paroprzepuszczalny, szybkowiążący i elastyczny środek, który stworzy szczelną, bezszwową powłokę chroniącą taras przed degradacją.
Posadzka dociskowa balkonu lub tarasu to podłoga niezespolona ze ścianą. Dlatego równoległym krokiem jest wykonanie w pierwszej warstwie izolacji uszczelnienia narożników wewnętrznych oraz dylatacji za pomocą odpowiedniej taśmy uszczelniającej.
Jeżeli balkon lub taras znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, koniecznie wykonaj obróbki blacharskie na zewnętrznych krawędziach. Zagwarantują swobodny spływ wody spod desek tarasu, nie narażając przy tym zewnętrznych krawędzi na podsiąkanie wody.
Układamy legary
Aby nie uszkodzić położonej wcześniej hydroizolacji, legary, czyli konstrukcję, na której stanie taras, układaj na podkładkach dystansowych z tworzywa sztucznego.
Układamy i przykręcamy deski
Na początek skorzystaj z poziomicy, aby mieć pewność, że konstrukcja jest prosta i stabilna. Poukładaj deski, zachowując 4–5 mm luzu między nimi i ok. 10 mm odstępu od ściany. To konieczne, aby pracujące pod wpływem zmiennych temperatur i innych warunków atmosferycznych deski nie uległy deformacji.
Nawierć otwory w desce, ale mniejszym wiertłem niż wkręt – po to, aby przy właściwym montażu nie doszło do pęknięć deski oraz aby główka wkrętu idealnie schowała się w desce. Pamiętaj, aby do montażu używać wkrętów nierdzewnych.
Jak dbać o taras z desek?
Na koniec zadbaj o to, aby taras służył przez lata. Jeżeli położone zostało drewno, powierzchnię zaimpregnuj lakierobejcą. W przypadku desek kompozytowych zaleca się użycie bezbarwnych impregnatów. Na koniec pozostaje już tylko cieszyć się pięknym, własnoręcznie zbudowanym tarasem.
Tekst: Maciej Szymański, ekspert Ultrament, www.ultrament.pl
Zdjęcie otwierające: Adobe Stock
#wspolpraca-reklamowa