Alkierz - to wydzielony w bryle dworu narożnik lub dobudówka, na ogół na planie kwadratu, przekryta zwykle osobnym dachem.
Alkowa - wnęka - pomieszczenie bez okna w sypialni mieszczące łóżko.
Antresola - inaczej półpiętro. To pośrednia, częściowa kondygnacja wewnątrz wysokiej kondygnacji.
Architraw - jest to główna belka spoczywająca bezpośrednio na kolumnach portyku.
Attyka - to górny element budynku w postaci ścianki, balustrady lub rzędu sterczyn osłaniający dach.
Barwice - są to wady drewna polegające na zmianie jego zabarwienia na kolor sinoniebieski aż do czarnego, wywołane przez
pasożytnicze grzyby; najczęściej występująca barwica to sinizna.
Belka - to ważny element konstrukcyjny zaprojektowany do przenoszenia obciążenia pomiędzy lub poza podporami, zwykle
wąski w stosunku do jego długości, poziomy lub prawie poziomy.
Belka spocznikowa - pozioma belka podtrzymująca spocznik oraz stanowiąca oparcie dla biegu schodów.
Belka stropowa - to drewniany, stalowy, betonowy lub żelbetowy poziomy lub ukośny element konstrukcyjny budynku
przyjmujący obciążenia z powierzchni poziomych i przenoszący je na podpory, najczęściej ściany lub słupy.
Boniowanie - to dekoracyjne zdobienie naroża dworu lub ryzalitów, w postaci pozornych cegieł, naśladownictwa muru,
najczęściej wykonywane w tynku, w kamieniu, niekiedy w drewnianych dworach z drewna.
Budarz - jest tak nazywany w gwarze podhalańskiej budownicz domów z płazów.
Ciepły zamek - to rodzaj złącza ciesielskiego. Różni go od jaskółczego ogona dodatkowe wcięcie od wewnętrznej strony bala.
Cokół - to widoczna wystająca podstawa ściany lub wystająca konstrukcja, spód podstawy słupa.
Dach - to jedna z naważniejszych części budynku ograniczająca go od góry i zabezpieczająca przed wpływami atmosferycznymi.
Ochrania bezpośrednio strop najwyższej kondygnacji bądź stanowi bezpośrednie nakrycie wnętrza.
Dach czterospadowy - konstrukcje tego dachu tworzy cztery połacie. Główne połacie dachu nawiązują do dachu dwuspadowego;
jedynie szczyty dachu są ścięte, tworząc dodatkowe połacie i eliminując ściany szczytowe.
Dach dwuspadowy - to rodzaj dachu stromego. Dwie pełne, skośne połacie dachu tworzą ostrokątne szczyty w obrębie poddasza.
Zależnie od kąta spadku połacie mogą tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.
Dach jednospadowy (pulpitowy) - jest to dach o jednej skośnej połaci, zbudowany podobnie jak dach płaski, ale ze spadkiem. Różni się tym, że ma osobną konstrukcję dla stropu i dla dachu.
Dach mansardowy - konstrukcja tego dachu nawiązuje do dachu dwuspadowego, w którym każda z połaci została załamana pod innym kątem spadku. Stosowany głównie na poddaszach użytkowych.
Dach naczółkowy - to dach dwuspadowy o ściętych narożnikach, tworzących naczółki. Zależnie od kąta nachylenia może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.
Dach namiotowy - dach ten swoim wyglądem bardziej przypomina piramidę niż namiot. Stosowany jest na budynkach o rzucie kwadratu
Dach wieszarowy - dachy wieszarowe stosowane są wówczas, gdy między ścianami zewnętrznymi nie ma podpór pośrednich, na których można oprzeć słupy konstrukcji dachowej. Jeżeli rozpiętość dachu mieści się w granicach 6-8 m, stosuje się rozwiązanie jednowieszakowe. Jeżeli rozpiętość wynosi 8-10 m, stosuje się rozwiązanie jednowieszakowe z krzyżulcami. Rozpiętość dachu przekraczająca 10-12 m wymaga zastosowania konstrukcji dwuwieszakowej.
Dranica - to deska wyrobiona ręcznie z drewna iglastego, łupana promieniowo, szerokości 9-13 cm, grubości 3-5 cm, przeznaczona do pokrywania dachów.
Dylatacja - jest to zaprojektowana przerwa (szczelina) w konstrukcji. Wprowadzana jest w celu umożliwienia niezależnej pracy poszczególnych części budowli. Ruch budowli może być spowodowany zmianami temperatury, wilgotności, obciążeniami. Dylatacja ma szerokość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
Elewacja - zewnętrzna część ściany budynku wraz ze wszystkimi występującymi na niej elementami. Elewację określa się wg położenia względem stron świata lub otoczenia (frontowa, tylna, boczna, ogrodowa).
Facjatka - część pomieszczenia mieszkalnego w przestrzeni dachowej, którego okna wychodzą ponad połać dachu, ma własne ścianki, nakryte daszkiem, prostopadłym do kalenicy dachu.
Framuga - to wnęka w ścianie, w której osadzone jest okno lub drzwi. Występuje między licem wewnętrznym ściany i płaszczyzną zewnętrzną osadzenia. W budownictwie wiejskim dolny element framugi okiennej bywa nazywany stolcem lub czapką.
Fundament - jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych mających za zadanie przekazać na grunt całość obciążeń budynku.
Fungicydy - substancje chemiczne stosowane do zwalczania grzybów pasożytniczych powodujących choroby roślin uprawnych, niszczenie drewna, skór, tkanin. Należy do nich większość środków stosowanych do impregnacji drewna budowlanego, m.in. więźby dachowej.
Gar - sa to wyżłobienia słupa wiązanego, w które wpuszcza się nut – obrobione końce płazów (podhalańskie).
Gont drewniany - to materiał do wykonywania pokryć dachowych. Wąskie, długie deseczki (szer. 80–100 mm, dł. 600–700 mm, grubość grzbietu ok. 15 mm), wykonane z drewna jodłowego, sosnowego, modrzewiowego, osikowego, dębowego lub bukowego. Gonty mają najczęściej kształt prostokątny; niekiedy o urozmaiconym przekroju dolnej części, np. w kształcie łuski (do krycia powierzchni krzywych). Gonty zaopatrzone są z jednej strony we wpusty, z drugiej – w grzebienie, co umożliwia ich ścisłe łączenie. Krycie gontem może być pojedyncze, podwójne lub wielowarstwowe.
Grzbiet dachu - miejsce styku dwóch sąsiednich połaci dachu tworzących kąt ostry. Występuje w dachach czterospadowych (namiotowych, kopertowych) naczółkowych, półszczytowych i w dachach wielopołaciowych, o skomplikowanych kształtach. Tym terminem bywa określana także kalenica.
Gzyms - to element elewacji zewnętrznej budynku. Służy jako ozdoba elewacji oraz chroni ścianę przed zaciekami.
Hydrofobizacja - to nasycenie materiału preparatem – impregnatem hydrofobizującym. Na powierzchni materiału tworzy się cienka warstwa, która chroni przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń, jednocześnie nie blokując przepływu pary wodnej.
Impregnacja - jest to nasycanie drewna środkami zabezpieczającymi je przed owadami, grzybami czy ogniem. Impregnacja może być poprzez smarowanie, kąpiel lub ciśnieniowa.
Izolacja cieplna (termiczna) - warstwa, która zapobiega niepożądanym wymianom ciepła, wykonana z materiałów o małej przewodności cieplnej w formie zasypek, przędzy, mat.
Jaskółka - jest to pionowe, małe okienko w dachu. Pełni funkcję doświetlenia poddasza.
Jaskółczy ogon - to rodzaj ciesielskiego złącza – motyw ozdobny w kształcie dwóch ćwierć kół odwróconych łukami do siebie.
Jastrych - posadzka bezspoinowa lub podkład pod podłogę. Kładziony celem wyrównania stropu przed położeniem warstwy wykończeniowej.
Jętka - belka pozioma w górnej części wiązara jętkowego, podpierająca krokwie, jest elementem ściskanym.
Kaletnica - jest to najwyższa część dachu.
Kąt nachylenia dachu - to kąty nachylenia wszystkich głównych połaci dachu z pominięciem dachów lukarn. Jeżeli w opisie parametrów budynku podano dwa, lub trzy różne kąty nachylenia dachu – oznacza to, że występują w tym budynku połacie dachowe o różnych kątach nachylenia.
Kleszcze - to element usztywnienia konstrukcji dachu w kierunku poprzecznym.
Komin - to konstrukcja zawierająca przewód pionowy do odprowadzania spalin z palenisk lub przewody wentylacyjne wyprowadzające powietrze z mieszkań na zewnątrz budynku.
Kondygnacja - to poziom budynku, zawarty między górną powierzchnią stropu lub warstwy wyrównawczej na gruncie a górną powierzchnią stropu lub stropodachu znajdującego się nad tą częścią, w tym poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz pozioma część budynku stanowiąca przestrzeń na urządzenia techniczne, mająca wysokość w świetle nie mniej niż 2,0 m, z wyjątkiem nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia gazowa.
Kondygnacja nadziemna - to kondygnacja, której górna powierzchnia stropu lub warstwy wyrównawczej podłogi na gruncie znajduje się w poziomie lub powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także każda sytuowana nad nią kondygnacja.
Kondygnacja podziemna - to kondygnacja, której więcej niż połowa wysokości w świetle, ze wszystkich stron budynku, znajduje się poniżej poziomu przylegającego do niego, projektowanego lub urządzonego terenu, a także każda sytuowana pod nią kondygnacja.
Kontrłata - element drewniany więźby dachowej mocowany wzdłuż krokwi, wraz z łatami tworzy ruszt, na którym układa się pokrycie, np. dachówkę ceramiczną.
Korozja biologiczna - jest procesem niszczenia materiałów przez żywe organizmy – grzyby, bakterie i owady. Szczególnie narażone na korozję biologiczną są elementy drewniane, w dachu korozja biologiczna zagraża przede wszystkim więźbie.
Kosz - wklęsłe załamanie w dachu utworzone przez dwie przyległe połacie dachowe.
Kotew - drewniany lub stalowy element wiążący z sobą inne elementy konstrukcji, uniemożliwiając ich przesunięcie lub obrót. Na kotwy można łączyć warstwę nośną ściany z warstwą licową, słup drewniany z fundamentem, ościeżnicę okna z framugą, wieniec z murłatą.
Krokiew koszowa - krokiew usytuowana w koszu dachu.
Krokiew narożna - krokiew usytuowana w narożu dachu.
Krokwiowy dach - najprostsza drewniana konstrukcja dachu składająca się z krokwi opartych na murłatach, niekiedy usztywniona wiatrownicą – łatą łączącą krokwie od spodu.
Kratownica - to wiązar dachowy, prefabrykowany.
Leżucha - w gwarze podhalańskiej dolny, poziomy element słupa wiązanego.
Loggia - to rodzaj wnęki dachowej, galeria otwarta z jednej strony lub wielu stron, zwykle przesklepiona i ozdobiona arkadami, niewystępująca przez lico muru.
Lukarna - jest to okno lub okienko w połaci dachowej, często owalne lub okrągłe.
Miecz - część wiązara płatwiowo-kleszczowego. Usztywnia konstrukcje dachu w kierunku podłużnym. Przenosi obciążenia z płatwi.
Mostek termiczny - inaczej mostek cieplny; jest negatywnym zjawiskiem w budownictwie polegającym na istnieniu miejsc w przegrodzie cieplnej budynku, przez które przewodnictwo cieplne jest znacznie większe niż przez przegrody. W miejscach mostków oraz w ich pobliżu obserwuje się niższą temperaturę powierzchni wewnętrznej. Jego przyczyną jest wadliwe wykonanie detali budynku, co prowadzi do powiększonych strat ciepła, zawilgocenia wnętrz i powstawania pleśni.
Mostki akustyczne - są to wszelkie miejsca, w których osłabiona jest izolacyjność akustyczna pomiędzy pomieszczeniami.
Mszenie - uszczelnianie szpar między płazami. Do mszenia stosuje się wełniankę.
Mur pruski - to rodzaj ściany szkieletowej zwanej też szachulcową lub fachówką, wypełnionej murem z cegły, gruzu, czasem gliny i trzciny.
Murłata - to drewniana belka ułożona na koronie ściany zewnętrznej budynku. Przenosi obciążenia z dachu na ściany.
Nadproże - poziomy element przykrywający otwór okienny lub drzwiowy.
Obdaszek - daszek jednospadowy na zewnętrznych ścianach budynku, najczęściej między szczytem i ścianą. Może być oparty na ostatkach belek czy bali lub na specjalnych krótkich wspornikach. Chronią ścianę przed opadami atmosferycznymi.
Obłap - to estetyczne połączenie z wykorzystaniem technologii ciepłego zamka.
Oczep - belka w drewnianych ścianach o konstrukcji wieńcowej lub szkieletowej czy z bali zamykająca ścianę. Przejmuje bezpośrednio obciążenia z belek stropowych lub krokwi.
Oflis - to zaokrąglenie krawędzi deski lub bala.
Okap - jest to część dachu wysunięta przed lico ściany. Chroni budynek przed wodą deszczową.
Okno kolankowe - rodzaj okna, które montuje się na poddaszu w celu jego doświetlenia. Może być usytuowane w ścianie kolankowej lub w połaci dachu. Pionowe okno kolankowe zazwyczaj zespolone jest z pochylonym oknem połaciowym.
Okno połaciowe - rodzaj okna, które montuje się na poddaszu, w celu jego doświetlenia. Usytuowane jest w połaci dachowej.
Ostatki - wychodząca poza zewnętrzne lico ściany budynku część bala lub belki stropowej. Dłuższe ostatki pełniące rolę wsporników noszą nazwę rysiów, a ostatek bali pod rysiami – podrysiów.
Ościeże - to powierzchnia wewnętrzna otworu okiennego lub drzwiowego. Ościeża wyłożone boazerią noszą nazwę szpaletów.
Pilaster - płaski pas wystający z lica ściany, dzielący ją pionowo, ukształtowany na podobieństwo kolumny.
Płatew - element konstrukcji dachu, układany w kierunku prostopadłym krokwi. Przenosi obciążenia z krokwi.
Płaza - to rodzaj bala drewnianego grubości 16 cm, 18 cm, 20 cm, powstałego poprzez rozcięcie na pół pnia drzewa.
Podcień - jest to otwarte wewnętrzne pomieszczenie na parterze budynku, niewystępujące z lica muru, ograniczone słupami lub kolumnami, usytuowane wzdłuż elewacji budynku albo odbiegające dookoła.
Podwalina - to najniższa belka w drewnianych konstrukcjach ścian. Opierana na fundamentach murowanych z kamienia lub cegły na całej swojej długości i dodatkowo kotwiona w nim w celu uchronienia przed przesunięciem związanym z parciem i ssaniem wiatru. Izolowana od fundamentów warstwami papy w celu zabezpieczenia drewna przed wilgocią z gruntu.
Powała - warstwa desek ułożona na belkach stropu drewnianego.
Portyk - rodzaj ganku lub obejścia kolumnowego stanowiącego część wejściową budowli.
Przewodność cieplna - inaczej współczynnik przewodnictwa ciepła (k lub λ), określa zdolność substancji do przewodzenia ciepła. W tych samych warunkach więcej ciepła przepłynie przez substancję o większym współczynniku przewodności cieplnej.
Przysłupowa konstrukcja - system konstrukcyjny uniezależniający ściany budynku od dachu. Oparte na układzie płatwi i słupów.
Ryzalit - wysunięta z lica elewacji dworu część budowli, w jej partii środkowej lub bocznej, zazwyczaj tej samej wysokości co reszta i tworząca z nią integralną całość.
Siestrzan, sosręb, tragarz - nazwy oznaczające belkę podtrzymującą belki sufitowe, a więc biegnącą prostopadle do pozostałych belek drewnianego stropu.
Sorpcja - zjawisko związane ze zdolnością materiału do pochłaniania pary wodnej z powietrza przy czym adsorpcja to pochłanianie powierzchniowe pary wodnej, a absorpcja to wnikanie jej w głąb. Wielkości te zależą od struktury materiału oraz temperatury i wilgotności powietrza. Zawilgocenie materiałów budowlanych jest cechą niekorzystną, ponieważ pogarsza ich właściwości fizyczne i mechaniczne oraz sprzyja rozwojowi drobnoustrojów (obniża np. właściwości termoizolacyjne i wytrzymałość). Różne materiały budowlane w zależności od ich budowy i struktury wewnętrznej różnią się nasiąkliwością, czyli zdolnością wchłaniania i oddawania wody.
Słup - to element konstrukcyjny, wolno stojący, pionowa podpora.
Słup wiązany - to element, który umożliwia zamontowanie w ścianie z płazów okna lub drzwi.
Socha - słupek drewniany rozwidlony u góry. Służył jako podparcie konstrukcji dachu o konstrukcji sochowej. Sochy stawiano na zewnątrz lub wewnątrz budynku albo na poddaszu.
Stojak - pionowy element słupa wiązanego.
Stolec - to słup drewniany w konstrukcji wiązara płatwiowo-kleszczowego. Rama składa się z dwóch lub więcej słupków ustawionych na belkach stropowych lub płatwi leżącej na stropie w kierunku prostopadłym do wiązarów. Płatew ta jest często nazywana podwaliną. Słupki połączone są ze sobą płatwią, na której opierają się krokwie. Rama usztywniona jest w kierunku podłużnym mieczami, a w kierunku poprzecznym kleszczami.
Strop - jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Strop przenosi obciążenia na pionowe elementy (ściany lub słupy). Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, a dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem, tworząc sufit.
Sufit - dolna część stropu.
Sumik - to krótka płaza, np. między otworami okiennymi, zwana także bęsiem.
Sumikowo-łątkowa konstrukcja - rodzaj szkieletowej konstrukcji ściany z bali i desek. Składa się z pionowych słupków z poziomych elementów zwanych sumikami, wpuszczonych w wyżłobione pazy słupów narożnych i pośrednich zwanych łątkami. Sumiki ułożone jeden na drugim wypełniają przestrzeń między łątkami. Łątki i sumiki opierają się zwykle na zwęgłowanej podwalinie, górą związane są wieńcem oczepów. Węgary otworów takich ścian tworzą łątki ustawione bądź na wysokość całej ściany, bądź tylko otworu bali, usztywnionych w narożach zastrzałami. Deskowanie może zostać wykonane jako jedno- lub dwustronne. Przestrzeń pomiędzy okładzinami może być wypełniona materiałem izolacyjnym.
Szpros - listewka drewniana dzieląca skrzydło okienne na mniejsze kwatery wypełnione szybami.
Tarcica - podstawowy półprodukt drzewny otrzymywany przez przecieranie drewna okrągłego wzdłuż jego osi.
Tragarz - podciąg drewniany, główny element konstrukcyjny stropu, podtrzymujący belki stropowe. Występuje w formie ozdobnej belki. Zwany także sosrębem.
Trakt - to ciąg pomieszczeń w domu umieszczonych na jednej osi.
Węgar - jest to pionowy element konstrukcyjny po bokach otworów okiennych lub drzwiowych, przenoszący nadproże. Węgary drzwiowe wraz z nadprożem tworzą odrzwia.
Węgieł - to inaczej narożnik.
Węgieł krzyżowy - to połączenie ściany działowej ze ścianą zewnętrzną z ostatkami wychodzącymi poza lico ściany zewnętrznej.
Wiatrownica - to element konstrukcji dachu. Deska ukośnie od spodu krowi, celem podłużnego usztywnienia konstrukcji dachu.
Wiązar - podstawowy element konstrukcji dachu. Jest to para krokwi opartych ścianie zewnętrznej budynku za pośrednictwem murłaty. W zależności od rozpiętości podpór i zastosowanego rozwiązania wiązar wzmacnia się dodatkowo drewnianymi belkami.
Wiązar jętkowy - ten system konstrukcji dachu składa się z krokwi i jętki, która z naprzeciwległych krokwi przenosi naprężenia ściskające.
Wiązar krokwiowy - najpopularniejszy system konstrukcji dachu. Składa się z krokwi opartych na belkach stropowych lub poprzez murłatę, lub oczep na ścianach.
Wiązar płatwiowo-kleszczowy - System konstrukcji dachu stosowany przy większych rozpiętościach; w zależności od rozstawu podpór stosuje się konstrukcje jedno-, dwu-, trójstolcowe i więcej. Tworzy go układ krokwi, płatwi, mieczy, stolców i kleszczy.
Wiązar wieszarowy - system ten stosowany jest do podwieszenia konstrukcji niżej położonego stropu. Może być jedno- lub dwuwieszakowy. Tworzy go układ wieszaków krokwi, płatwi i krzyżulców.
Wieńcowa konstrukcja ściany - to system ułożonych poziomo belek drewnianych (wieńców) łączonych w narożach (węgłach) na zamki (wręby) z ostatkami lub bez.
Więźba dachowa - to główna konstrukcja dachu, która przenosi obciążenia z pokrycia dachowego.
Wpust - fragment przy łączeniu dwóch elementów drewnianych. Żłobek w jednym z nich odpowiada występowi drugiego elementu.
Wrąb - to nacięcie albo wcięcie w jednym lub w obu łączonych elementach, tak dopasowane, aby umożliwić nasunięcie jednego elementu na drugi i zapewnić ich współpracę.
Wypust - fragment przy łączeniu dwóch elementów drewnianych. Wypust w jednym z nich odpowiada wpustowi drugiego elementu.
Zastrzał - jest to drewniana deska w mocowana ukośnie dla usztywnia pionowych elementów ścian lub konstrukcji dachu.
Ziajok - w gwarze podhalańskiej szczelina powstała z powodu niedokładnego wycięcia czopa i komory we wrębie.
Złącza ciesielskie - to połączenia drewnianych elementów konstrukcji ścian lub dachu, współpracujących ze sobą.