MARMA POLSKIE FOLIE

  • O firmie
  • Produkty
  • Kontakt
Od początku swego istnienia, czyli od roku 1991 firma związała się z rynkiem folii polietylenowych różnych zastosowań. W pierwszym okresie działalności występowała pod nazwą FPHU MARMA, a program produkcji obejmował wybrane asortymenty folii ogrodniczych i budowlanych oraz opakowania dla przemysłu chemicznego i szklarskiego. W 1996 roku zakład produkcyjny został przeniesiony do zakupionego i zaadaptowanego na ten cel obiektu w Kańczudze. Zintensyfikowane wówczas inwestycje w najnowocześniejsze maszyny i technologie poparte dalszą rozbudową działań o charakterze rynkowym pozwoliły znacznie rozszerzyć ofertę firmy, podnieść jakość obsługi, a co za tym idzie, rozpocząć zmagania jak równy z równym, z największymi, o uznanie Klientów w całej Polsce. W tym czasie została podjęta decyzja o dostosowaniu wizerunku firmy do jej aktualnej pozycji na rynku. Została zaprojektowana i wdrożona nowa tożsamość wizualna firmy i nazwa: Marma Polskie Folie. W 2002 roku pojawiły się na rynku nowe membrany o nazwie DACHOWA produkowane przez nowo wybudowany zakład w Nowej Dębie. Fabryka powstała od podstaw, od fundamentów a produkcja została oparta o najnowsze technologie umożliwiające wytwarzanie membran wstępnego krycia o najwyższej paro-przepuszczalności. Obecnie w zakładach w Nowej Dębie produkowanych jest 8 rodzajów membran o różnej ilości warstw oraz różnych gramaturach. W obecnej ofercie produktów dla budownictwa znajdują się jeszcze różnego rodzaju nisko paro-przepuszczalne folie wstępnego krycia marki Lenko, regulatory pary i wiatroizolacje oraz kilka rodzajów folii hydro-izolacyjnych.
Wysoko paro-przepuszczalne membrany wstępnego krycia z rodziny DACHOWA™ to wysokiej klasy produkty do stosowania w konstrukcji do dachów pochyłych. Z punktu widzenia składu i budowy jest to wielowarstwowa włóknina polipropylenowa.
Membrany DACHOWA™ regulują procesy związane ze skraplaniem się pary wodnej i gromadzeniem się skroplin gdyż są tak zbudowane, że nie przepuszczają wody a doskonale przepuszczają parę wodną. A zatem woda, która dostałaby się pod pokrycie dachowe nie zawilgoci więźby ani izolacji lecz spłynie po membranie. Z drugiej strony, para wodna swobodnie wydostaje się przez DACHOWĄ™ na zewnątrz, nie gromadząc się w termoizolacji. Dlatego tak ważnym parametrem jest wysoka paro-przepuszczalność.

Rodzinę membran DACHOWA tworzą:
- membrany dwuwarstwowe: DACHOWA (115 g/m2), DACHOWA PLUS (135 g/m2); - membrany trzywarstwowe: DACHOWA 3MA (115 g/m2), DACHOWA 3 (135 g/m2); - EKRAN Dachowy (165 g/m2); - membrany czterowarstwowe: DACHOWA Wzmocniona (155 g/m2).

Zalety membran dachowych produkowanych przez MARMA Polskie Folie

Korzyści dla osób budujących się a potem mieszkających pod dachem, w którym zamontowana jest jedna z membran produkcji MARMA P.F.:
1. Bardzo wysoka paro-przepuszczalność wszystkich membran (najwyższa z możliwych do uzyskania w obecnym stanie techniki) z MARMA P.F. zapewni bardzo dobrą izolacyjność termiczną dachu a to spowoduje obniżenie zużycia nośników energii (gazu, węgla, oleju). Wysoka paro-przepuszczalność osiągnięta jest dzięki nowatorskiej technologii łączenia poszczególnych warstw membran przy użyciu pola elektrostatycznego - efekt orientacji włókien.

2. Takie membrany przedłużają również trwałość więźby dachowej - wszystkie belki będą zawsze suche. Przy prawidłowym zamontowaniu można nawet nie impregnować belek więźby dachowej, ponieważ wszelkie pleśnie i owady potrzebują do życia wilgoci, której nie będzie w drewnie.

3. Technika wytwarzania membran dachowych wymaga od producenta wyboru między dwoma ważnymi własnościami, cechami membran: wytrzymałością i paro-przepuszczalnością. Jeżeli jedna z nich jest na wysokim poziomie to druga musi być trochę mniejsza (jak zawsze - coś za coś). W przypadku membran M.P.F. kompromis między tymi dwoma cechami jest bardzo korzystny; przy najwyższej możliwej paro-przepuszczalności wytrzymałość mechaniczna jest na bardzo dobrym poziomie.

4. Orientacja włókien pozwala na osiągnięcie wysokiej paro-przepuszczalności przy stosunkowo (w porównaniu do starych metod produkcji) dużej grubości. To pozwala na układanie membran na deskowaniu. Jednak trzeba pamiętać, że deskowanie "kusi" dekarzy do brutalnego traktowania membrany - dekarze podświadomie traktują deskowannie jak stół montażowy (i śniadaniowy jednocześnie).

5. Dobre materiały budowlane mogą dobrze spełniać swoje zadanie tylko wtedy gdy zostaną prawidłowo zamontowane. W przypadku membran jest to szczególnie ważne, ponieważ są one stosunkowo nowym, nie do końca dobrze rozumianym produktem. Dlatego bardzo ważną cechą wyróżniającą membrany M.P.F. jest dobra, staranie przygotowana instrukcja układania oraz dobry system szkoleniowy oparty o solidne zalecenia zawarte w podręczniku "Membrany dachowe".

6. Gdy na dachu ułożona jest membrana M.P.F. to można zamiast zwykłej paro-izolacji (folii PE) ułożyć regulator pary, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci za płytami gipsowo kartonowymi. Podwyższa to komfort mieszkania i zapobiega powstawaniu uczuleń na pleśń u dzieci. Regulator (np. MPF) upraszcza również konstrukcję dachu - może być montowany między warstwami termoizolacji.

PAROIZOLACJE


PAROIZOLACJA 3MA
Jest uniwersalnym i najczęściej stosowanym materiałem w grupie paro-izolacji z powodu optymalnego połączenia oczekiwanych własności i ceny. PAROIZOLAJCJA 3MA jest polietylenową folią o grubościach 0,2 mm przystosowaną do stosowania w dachach, stropach i ścianach. Można ją kupić w dwóch szerokościach 2,0 lub 2,7 m, umożliwiających dobrą ergonomię prac we wszystkich wymienionych przegrodach budowlanych.

Paraizolacje spełniają w dachach i ścianach dwie funkcje: ograniczają dopływ pary wodnej z wnętrza budynku do termoizolacji i konstrukcji dachu oraz zapobiegają powstawaniu groźnego zjawiska przewiewu. Prawidłowe zamontowanie paroizolacji zapobiega ucieczce ciepła przez przewiewy powstające w szparach i szczelinach pod wpływem różnicy temperatur między atmosferą i ogrzewanymi pomieszczeniami. Szpary i szczeliny są nie do uniknięcia w złożonych konstrukcjach dachowych z powodu występowania w nich wielu połączeń między różnymi materiałami. Różnice temperatur powodują powstawanie szybkich przepływów ciepłego powietrza z wnętrza do atmosfery. Dotyczy to szczególnie połączeń więźby dachowej z murami i przejść różnych instalacji przez pokrycie dachu. Szpary w dachu umożliwiające powstawanie przewiewów są bardzo groźne nie tylko dlatego, że "wywiewane" jest ciepłe powietrze. W szparach tych, w czasie przepływu schładzającego się gwałtownie powietrza, w szybkim tempie skrapla się zawarta w nim para wodna, która zbierając się w małej przestrzeni powoduje powstanie zacieków lub zawilgocenia termoizolacji. A wilgotna termoizolacja traci swoje właściwości i działa jak zimny kompres.

Dlatego bardzo ważne jest szczelne układanie wszystkich typów paro-izolacji. Powodów do starannego uszczelnienia paro-izolacji jest więcej. Wynika to z aktywności pary wodnej, która jest gazem dobrze penetrującym wszelkie szpary i przypadkowe otwory. Nawet przez najmniejszą szczelinę para potrafi przedostać się do wnętrza termoizolacji i wypełnić ją w szerokim otoczeniu nieszczelności. Z tych dwóch powodów trzeba starannie zaklejać zakłady poszczególnych pasm paro-izolacji oraz stosować specjalne techniki łączenia jej z murami. Do tego celu służą wyspecjalizowane taśmy samoprzylepne - jednostronnie klejąca MARMA PE1 oraz dwustronnie klejąca taśma butylowa MARMA B2.

Paraizolacja LENKO MSL 98
Jest dwuwarstwową folią o wyjątkowej wytrzymałości. Ta cecha powoduje, że paraizolacja LENKO MSL 98 stosowana jest wszędzie tam gdzie trzeba utrzymać termoizolację w odpowiednim dystansie od płyt stanowiących wykończenie pomieszczeń (gips-karton, boazerie). Ma to szczególne znaczenie w dachach oraz ścianach o konstrukcji szkieletowej, gdzie w ciągu wieloletniej eksploatacji luźno ułożona termoizolacja rozciąga zwykłe folie paraizolacyjne. Skutkiem tego powstają wybrzuszenia i pustki zwiększające straty cieplne w tych konstrukcjach. Utrzymanie termoizolacji w tym samym miejscu w długich okresach czasu wymaga dobrej wytrzymałości od paraizolacji, która się z nią styka i stanowi podporę. Lekka termoizolacja w ciągu długich okresów czasu przemieszcza się i osuwa na skutek drgań i naprężeń jakim podlegają konstrukcje ścian i dachów powodowane działaniami wiatru.

Drugim powodem, dla którego warto stosować mocną paraizolację LENKO MSL 98 jest jej wyjątkową odporność na rozrywanie na spinkach i innych elementach mocujących płyty gipsowo-kartonowe lub inne materiały wykończeniowe. Ta wytrzymałość wynika z budowy paraizolacji LENKO MSL 98, której jedną z warstw jest mocna tkanina polipropylenowa.

Paraizolacja LENKO ML 90/110/140 AL
LENKO ML 90 AL jest produktem o pośrednich własnościach wytrzymałościowych w stosunku do PAROIZOLAJCJA 3MA i LENKO MSL 98. Natomiast jej cechą wyróżniającą jest większy opór dyfuzyjny od tych dwóch paraizolacji. Bardzo mała paro-przepuszczalność jest wynikiem uszczelnienia jednej z trzech warstw za pomocą napylonego aluminium. Ma to szczególne znaczenie w tych wszystkich zastosowaniach, w których trzeba uzyskać maksymalną szczelność przegrody budowlanej. Dotyczy to wszystkich dachów i ścian szkieletowych, których z różnych powodów nie można wentylować. Takie sytuacje dotyczą najczęściej remontowanych dachów i ścian, w których nie można wykonać wentylacji pokrycia lub elewacji ani termoizolacji.

Napylone aluminium jest powodem szczególnego wyglądu paraizolacja LENKO ML 90/140 AL, która przypomina lustro odbijające promieniowanie świetlne. Ma to znaczenie dla tych pomieszczeń, które są ogrzewane za pomocą urządzeń wydzielających duże ilości promieniowania cieplnego. Do takich urządzeń należą promienniki elektryczne i gazowe oraz kominki. Ciepło rozchodzi się wtedy po pomieszczeniach między innymi na zasadzie promieniowania, które może się odbijać od powierzchni lustrzanych (refleksyjnych).

Zastosowanie w takich pomieszczeniach paraizolacji LENKO ML 90/140 AL pod płytami gipsowo-kartonowymi powoduje pewne oszczędności energii, ponieważ jej refleksyjna powierzchnia odbija tą część promieniowania cieplnego, które przedostanie się pod płyty. Z tego powodu takie paraizolacje jak LENKO ML 90/140 AL nazywane są refleksyjnymi.

Regulator anty kondensacyjnym MPF
Na wielu poddaszach płyty kartonowe gipsowe, z których wykonane są sufity i ściany skośne, żółkną lub pleśnieją po pewnym czasie użytkowania budynku. Moment pojawienia się tych niekorzystnych zjawisk zależy głównie od prawidłowości działania wentylacji pomieszczeń oraz od sposobu wykorzystania poddasza (łazienki, kuchnie czy sypialnie). Niestety, nawet w domach o prawidłowo funkcjonującej wentylacji, na poddaszach płyty gipsowe zbierają zbyt dużo wilgoci i w efekcie tego tracą biały kolor lub pleśnieją. Wynika to ze specyfiki działania pary wodnej, która przemieszcza się zawsze ku górze razem z ciepłym powietrzem. Natomiast gips potrafi gromadzić i przekazywać wilgoć z otoczenia. Jest "zbiornikiem retencyjnym" dla pary wodnej, ponieważ pochłania nadmiar wilgoci po to aby go oddać gdy robi się zbyt sucho. Dlatego ludzie tak dobrze czują się w pomieszczeniach "wykończonych" płytami gipsowo kartonowymi. Jednak gdy w tych pomieszczeniach zbyt często jest duża wilgotność i gips nie może się osuszyć, część wilgoci osadza się miedzy płytami a paro-izolacją. Wtedy zaczynają się negatywne procesy wynikające z nadmiaru wilgoci. Procesom tym zapobiega stosowanie regulatorów pary zamiast zwykłych paro-izolacji polietylenowych.
Powodów do takiej zamiany jest kilka:
1. regulatory przeciwdziałają powstawaniu skupisk pary wodnej i wilgoci za płytami gipsowo-kartonowymi;
2. ułatwiają montaż termoizolacji w (przy dwóch warstwach) w przestrzeni utworzonej przez listwy montażowe płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ mogą być układane między warstwami termoizolacji;
3. umożliwiają przenikanie (odwrotne) pary wodnej do środka pomieszczeń w okresie letnim i w ten sposób przyspieszają wysychanie termoizolacji dachu.

Zalety folii paraizolacyjnych oferowanych przez Marma Polskie Folie.
1. Marma Polskie Folie oferuje pełny zakres odmian paraizolacji potrzebnych do realizacji wielu różnorodnych konstrukcji dachowych.
2. Najpopularniejsza paraizolacja polietylenowa (opóźniacz pary) oferowana jest w dwóch wersjach palności i kilku wersjach wymiarowych tak aby każdy mógł wybrać odpowiedni dla jego konstrukcji produkt.
3. Marma Polskie Folie jest jednym z nielicznych producentów oferujących regulator antykondensacyjny - rodzaj paraizolacji doskonale dobrany do polskich warunków klimatycznych, zapobiegający powstawaniu pleśni za płytami gipsowo kartonowymi.
4. Paraizolacja (typu opóźniacz pary) Lenko MSL 98, relatywnie do swojej gramatury, ma bardzo dobrą wytrzymałość na rozciąganie i rozerwanie.
5. Jeszcze większą wytrzymałość ma paraizolacja (typu opóźniacz pary) Lenko MLA 135, która dodatkowo wyposażona jest w warstwę anty kondensacyjną zapobiegającą tworzeniu się skroplin.
6. Uzupełnieniem oferty jest paraizolacja (typu bariera pary) Lenko ML 90 AL z warstwą refleksyjną zwiększającą szczelność folii i odbijającą promieniowanie cieplne.
7. Wszystkie paroizolacje oferowane przez Marma Polskie Folie maja bardzo dobrze przygotowane informacje dotyczące ich układania i zastosowania - instrukcje i zalecenia.
8. System dystrybucji membran obejmuje teren całej Polski.

WIATROIZOLACJE MPF
Wiatroizolacje MPF 110 i 140 przeznaczone są do stosowania jako warstwy zabezpieczające przed przewiewami czyli niekontrolowanymi przepływami powietrza przez szczeliny i szpary w termoizolacji ścian zewnętrznych budynków. Przewiewy są przyczyną ucieczki dużych ilości ciepła z wnętrza budynku oraz zawilgocenia konstrukcji i termoizolacji przegród budowlanych. Jednocześnie wiatroizolacje spełniają wiele funkcji dodatkowych: osłaniają ściany zewnętrzne przed wpływem czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (pył, kurz) a oprócz tego stanowią warstwę rozdzielającą, utrzymującą termoizolacje w dystansie od materiałów elewacyjnych.

Nasze wiatroizolacje mają warstwę anty kondensacyjną utrudniającą powstawanie i gromadzenie skroplin na ich powierzchni. Ma to duże znaczenie w sytuacjach szybkiego schłodzenia ścian. Wilgoć absorbowana jest w włókninie anty kondensacyjnej i stopniowo przechodzi przez wiatroizolację na zewnątrz. Dlatego Wiatroizolacje MPF 110 i 140 muszą być montowane w systemach elewacji wentylowanych. Ich paro-przepuszczalność jest mała, ponieważ w ścianach jest to korzystne z powodu występowania odwrotnego przenikania pary wodnej (z zewnątrz do wewnątrz). Przy dużej wilgotności powietrza atmosferycznego wiatroizolacje o wysokim stopniu paro-przepuszczalności zbyt łatwo wpuszczają parę wodną do wnętrza suchej termoizolacji. W konstrukcjach wymagających wiatroizolacji o wysokiej paro-przepuszczalności proponujemy zastosować nasze membrany z rodziny DACHOWA.

Wiatroizolację MPF stosuje się najczęściej:
1) w ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej drewnianej lub stalowej ocieplonych wełną mineralną lub szklaną umieszczoną między elementami konstrukcji;
2) przy ocieplaniu ścian starych i nowych budynków tzw. metodą suchą (ocieplenie na ruszcie);
3) na poszyciu ścian z materiałów drewnianych (np. płyty OSB).

FOLIE HYDRO-IZOLACYJNE
Folia wytłaczana IZOFLEX


IZOFLEX należy do grupy materiałów budowlanych różnie określanych ale dobrze znanych i często używanych. Ten rodzaj produktów nazywany jest foliami kubełkowymi, membranami profilowanymi, foliami fundamentowymi i geomembranami. Bez względu na nazwę wszystkim użytkownikom wiadomo, że wytłoczenia w kształcie ściętych stożków tworzą warstwę jednocześnie drenującą i wentylującą fundamenty, ściany i stropy.

IZOFLEX służy do zabezpieczania fundamentów, ścian piwnic, tarasów i posadzek przed wodą gruntową i wilgocią. Może stanowić skuteczną osłonę fundamentów samodzielnie lub we współpracy z innymi materiałami (folie, tkaniny i włókniny) tworząc odpowiednie do zagrożenia systemy zabezpieczeń. Wytłaczana powierzchnia IZOFLEXu umożliwia jednoczesne izolowanie i wentylację chronionej powierzchni. Wszystkie odmiany tej folii wykonane są z polietylenu (HDPE) o wysokiej gęstości odpornego na działanie większości substancji chemicznych zawartych w glebie (kwas humusowy itp.), grzybów, pleśni i korzeni roślin.

IZOFLEX doskonale zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów oraz przy ruchach ziemi spowodowanych osiadaniem lub pracami ziemnymi. W zastosowaniach poziomych zabezpiecza przed wodą opadową (tarasy) oraz przed wilgocią wznoszącą się kapilarnie (piwnice, garaże podziemne itp.) umożliwiając jednocześnie utrzymanie wysokich obciążeń posadzek.

Warto wiedzieć, że tarasy należą do najtrudniejszych odmian dachów. Można je bardzo dobrze zabezpieczyć przy użyciu IZOFLEXu.

Folie IZOL-BUD - (PE) 0,2/03 mm
Folie polietylenowe IZOL-BUD mogą być użyte do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych pionowych i poziomych w podziemnych częściach budynków gdy zostaną spełnione następujące warunki przy ich układaniu:
- mocowania mechaniczne do podłoża powinny być dodatkowo uszczelniane w miejscach zamocowań;
- izolacja powinny stanowić ciągły i szczelny układ oddzielający budynek lub jego część od wody - dlatego kolejne pasma folii powinny być układane od dołu na klejone zakłady o szerokości min. 10 cm;
- izolacja powinna ściśle przylegać do izolowanego podłoża - powierzchnia folii powinna być gładka, bez pęcherzy powietrza;
- uszkodzenia powstałe w trakcie układania należy zakleić;
- izolacja pozioma powinna w sposób ciągły przechodzić w izolację pionową, bez przerw;
- izolacja pionowa powinna być wyprowadzona na min. 50 cm powyżej poziomu okalającego terenu i zakończona w sposób uniemożliwiający wnikanie wód opadowych pod tę izolację;
- niedopuszczalne jest łączenie w obrębie izolacji pionowych i poziomych wyrobów oddziałujących na siebie w sposób powodujący ich destrukcję (np. pod wpływem rozpuszczalników zawartych w masach uszczelniających lub klejących);
- miejsca przebić folii przez przewody lub inne elementy konstrukcyjne powinny być uszczelnione w sposób wykluczający przecieki wody do wnętrza budynku w tym rejonie;
- izolacje powinny być wykonywane w warunkach umożliwiających ich prawidłowe ułożenie, tzn. w temperaturze otoczenia od -15°C do +60°C, po zakończeniu robót poprzedzających roboty izolacyjne;
- w przerwach dylatacyjnych oraz w przerwach roboczych należy stosować odpowiednie zabezpieczenia np. specjalne taśmy wbudowywane w trakcie betonowania.

O ilość zastosowanych warstw hydroizolacyjnych decyduje każdorazowo projektant w zależności od istniejących warunków gruntowo-wodnych panujących w miejscu posadowienia budynku z uwzględnieniem poziomu posadowienia.
Marma Polskie Folie
al. Pod Kasztanami 10
35-030 Rzeszów

tel. +48 17 850 66 00
fax. +48 17 850 66 13

www.marma.pl
biuro@marma.com.pl

Dział handlowy
tel. +48 16 642 36 36 wewn. 101, 109, 119
fax. +48 16 642 36 36 wewn. 108

DOBRY DOM SP. Z O.O. SP. KOMANDYTOWA

ul. Litewska 10, 35-302 Rzeszów

9:00-17:00

17 852 52 20